Як ип може заощадити на страхові внески?

Конституційний суд РФ в Постанові від 30.11.2016 N 27-П виніс дуже важливе рішення для індивідуальних підприємців, які застосовують традиційну систему оподаткування і сплачують страхові внески за себе. Отже, якщо дохід цих комерсантів в 2014 - 2016 роках перевищував 300 000 руб. за рік, вони можуть перерахувати суму страхових внесків з урахуванням позиції, сформульованої в зазначеному Постанові, і в разі утворення переплати - звернутися з відповідною заявою в ПФР для повернення (заліку) надміру сплаченої суми. Пояснимо.

Суть проблеми

Перш ніж озвучити суть рішення КС РФ, нагадаємо, як взагалі підприємці обчислювали і сплачували страхові внески за себе в 2014 - 2016 роках.
Нормативним актом, на який спиралися всі без винятку страхувальники, був Федеральний закон від 24.07.2009 N 212-ФЗ "Про страхові внески до Пенсійного фонду Російської Федерації, Фонд соціального страхування Російської Федерації, Федеральний фонд обов`язкового медичного страхування" lt; 1gt; (Далі - Закон N 212-ФЗ).
-----------
lt; 1gt; З 01.01.2017 втратив чинність у зв`язку з передачею повноважень з адміністрування страхових внесків від позабюджетних фондів податковим органам.

Індивідуальні підприємці сплачували страхові внески за себе в фіксованих розмірах, що визначаються в порядку, встановленому п. 1.1 ст. 14 Закону N 212-ФЗ.

Якщо велічінадохода ІП за розрахунковий період не перевищувала 300 000 руб.

Якщо велічінадохода ІП за розрахунковий період перевищувала 300 000 руб.

Фіксований размерстрахового внеску визначався як добуток МРОТ, встановленого на началофінансового року, за який сплачувалися страхові внески, і таріфастрахових внесків в ПФР, передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 12 Закону N 212-ФЗ (26%), збільшене в 12 раз

Фіксований размерстрахового внеску визначався за правилами, зазначеним в сусідній колонці, плюс1% від суми доходапредпрінімателя, що перевищує 300 000 руб. за розрахунковий період (календарнийгод). При цьому сума страхових внесків не могла бути більш розміру, що визначається як добуток восьмикратного МРОТ, встановленого на началофінансового року, і тарифу страхових внесків до ПФР (26%), збільшене в 12раз

До відома. Розмір фіксованих страхових внесків за рік в 2014 - 2016 роках становив 17 328,48 руб., 18 610,80 руб., 19 356,48 руб. відповідно. Максимальний розмір страхових внесків за ці ж періоди - 138 627, 84 руб., 148 886,40 руб. і 154 851,84 руб.

Але найцікавіше (про що, власне, і йшло оповідання в Постанові КС РФ N 27-П) - алгоритм визначення величини доходів, виходячи з якого обчислювався розмір страхових внесків. Відповідно до п. 1 ч. 8 ст. 14 Закону N 212-ФЗ для підприємців, які сплачують ПДФО, він розраховувався згідно ст. 227 НК РФ. Існувало дві точки зору з приводу порядку його обчислення:
1) офіційне: у визначенні розміру доходів підприємця повинні брати участь виключно суми отриманих ним доходів, тобто без урахування стандартних, соціальних і професійних відрахувань (Листи Мінпраці РФ від 11.11.2016 N 17-3 / ООГ-1531, від 22.06.2016 N 17 -4 / ООГ-976);
2) неофіційну (його намагалися привнести в життя самі підприємці): доходи, отримані ІП, повинні бути зменшені на величину витрат. Тобто базою для нарахування страхових внесків відповідно до цієї думки повинна бути різниця між сумою отриманих підприємцем доходів і сумою здійснених ним і документально підтверджених витрат.
Однак, визначивши страхові внески зазначеним способом, підприємці зустрічали відсіч з боку перевіряючих. А звернення до суду закінчувалося для ІП негативним результатом: арбітри в своїх рішеннях підтримували представників ПФР (Постанови АС ВВО від 05.12.2016 N Ф01-5118 / 2016 з справі N А17-1186 / 2016, від 20.09.2016 N Ф01-3680 / 2016 у справі N А43-31465 / 2015 року, від 09.09.2016 N Ф01-3563 / 2016 з справі N А39 / 6230/2015).
Чому ж виникла така двояке тлумачення законодавчих норм? Для пошуку істини звернемося до Податкового кодексу.

Читаємо податкові норми

Video: ІП страхові внески 2016. Точні дані

Статтею 227 НК РФ встановлено особливості обчислення сум ПДФО окремими категоріями фізичних осіб (в тому числі ІП), а також порядок і терміни сплати податку, порядок і терміни сплати авансових платежів зазначеними особами. Відповідно до п. 1 названої статті індивідуальні підприємці обчислення та сплату податку виробляють за сумами доходів, отриманих від здійснення підприємницької діяльності. У пункті 2 ст. 227 НК РФ міститься відсильна норма до ст. 225 "Порядок обчислення податку". У цій статті, зокрема, зазначено, що сума ПДФО обчислюється як відповідна податковій ставці відсоткова частка податкової бази (див. П. 1). База по ПДФО, в свою чергу, визначається як грошове вираження доходів, що підлягають оподаткуванню, зменшених на суму податкових вирахувань, передбачених ст. 218 - 221 НК РФ (п. 3 ст. 210 НК РФ).

До відома. Відповідно до п. 1 ст. 221 НК РФ індивідуальні підприємці при обчисленні бази з ПДФО мають право на отримання професійних податкових відрахувань у сумі фактично вироблених ними і документально підтверджених витрат, безпосередньо пов`язаних з отриманням доходів.

На нашу думку, якщо послідовно читати формулювання Податкового кодексу, можна прийти до висновку, що так подобається підприємцям. Однак їх трактування не підтримувалася контролюючими органами. Останні обгрунтовували свою позицію так (Лист Мінпраці РФ від 16.11.2016 N 17-4 / ООГ-1 563).
Положення ст. 14 Закону N 212-ФЗ про визначення розміру страхових внесків на обов`язкове пенсійне страхування для ІП виходячи з його доходу не ув`язуються з визначенням таким індивідуальним підприємцем його податкової бази при сплаті відповідного податку в залежності від застосовуваного режиму оподаткування.
У зв`язку з цим з метою визначення розміру страхового внеску за ОПС за відповідний розрахунковий період для індивідуальних підприємців, які сплачують ПДФО, податкові відрахування, передбачені гол. 23 НК РФ, не враховуються.

Конституційний суд вирішив

І ось сталося! Кіровський обласний суд, в якому розглядався спір між підприємцем і органом ПФР з аналогічного питання, виявивши невизначеність в тому, чи відповідають Конституції РФ взаємопов`язані положення п. 1 ч. 8 ст. 14 Закону N 212-ФЗ і ст. 227 НК РФ, звернувся до Конституційного суду з відповідним запитом.

Обставини спору. Суперечка між підприємцем і органом ПФР виник з таких підстав: за період, що перевірявся (2014 рік) ІП отримав дохід в сумі 16 586 507 руб. і справив витрати на суму 16 547 872 руб. Виходячи з розрахованої їм прибутку (38 635 руб.) Він сплатив страхові внески в розмірі фіксованого платежу, встановленого для випадків, коли величина доходу платника за розрахунковий період не перевищує 300 000 руб., Тобто в сумі 17 328,48 руб. На думку ПФР, вказаний підприємець зобов`язаний був сплатити страхові внески в максимальному розмірі - 138 627,84 руб.

Конституційний суд при аналізі положень гл. 23 "Податок на доходи фізичних осіб" НК РФ врахував два важливих моменти.
По-перше, при обчисленні податкової бази та суми ПДФО законодавець передбачив право індивідуальних підприємців на зменшення отриманого ними доходу на суму фактично зроблених і документально підтверджених витрат.
По-друге, склад витрат визначається зазначеними особами в порядку, аналогічному порядку визначення витрат для цілей оподаткування, встановленому гл. 25 "Податок на прибуток організацій" НК РФ.
На підставі цього КС РФ зробив наступний висновок. Хоча податкове законодавство не використовує поняття "прибуток" стосовно податковій базі для розрахунку ПДФО, дохід для цілей обчислення і сплати цього податку для підприємців в силу взаємопов`язаних положень ст. 210, 221, 227 НК РФ підлягає зменшенню на суму витрат, безпосередньо пов`язаних з отриманням доходів. Саме вказівку в п. 1 ч. 8 ст. 14 Закону N 212-ФЗ на необхідність врахування доходу відповідно до ст. 227 НК РФ, яка може застосовуватися тільки в системному зв`язку з п. 1 ст. 221 НК РФ, свідчить про намір федерального законодавця визначати для цілей встановлення розміру страхових внесків дохід ІП, що сплачує ПДФО і не виробляє виплати та інші винагороди фізичним особам, як валовий дохід за мінусом документально підтверджених витрат, безпосередньо пов`язаних з отриманням доходів.
В результаті взаємопов`язані положення п. 1 ч. 8 ст. 14 Закону N 212-ФЗ і ст. 227 НК РФ були визнані відповідними Конституції РФ, однак з дня набрання чинності Постанови N 27-П вони повинні трактуватися лише в порядку, описаному в цій Постанові.

Чи вправі ВП перерахувати
суми сплачених раннє страхових внесків?

Отже, з дня набрання чинності коментованої Постанови підприємці, а також контролюючі органи повинні "читати" законодавчі норми відповідно до трактування, викладеної в ньому. Відповідно, висновки суддів потрібно врахувати при обчисленні страхових внесків за 2016 рік.

До відома. Підприємці не пізніше 31.12.2016 зобов`язані були перерахувати страхові внески на ОПВ в сумі 19 356,48 руб. У разі якщо їх дохід за 2016 рік перевищив 300 000 руб., Страхові внески на ОПВ в розмірі 1% від суми перевищення повинні бути перераховані до бюджету в термін до 01.04.2017 включно.

Що стосується страхових внесків, сплачених за 2014 і 2015 роки ... Чи можна претендувати на повернення надміру сплачених страхових внесків? Якщо так, то куди (в орган ПФР або податковий орган) звертатися з відповідним запитом?
Згідно ст. 21 Федерального закону від 03.07.2016 N 250-ФЗ рішення про повернення сум надміру сплачених страхових внесків за розрахункові періоди, що минули до 1 січня 2017 року, приймається відповідними органами ПФР протягом 10 робочих днів з дня отримання письмової заяви (заяви, представленого в електронній формі з посиленою кваліфікованої електронним підписом по телекомунікаційних каналах зв`язку) страхувальника про повернення надміру сплачених сум страхових внесків. Якщо сума надміру сплачених страхових внесків виникає внаслідок подання платником уточненого розрахунку, зазначений вище термін обчислюється з дня завершення органом ПФР камеральної перевірки даного розрахунку.
На наступний день після прийняття рішення про повернення сум надміру сплачених страхових внесків орган ПФР направляє його до відповідного податкового органу.
Таким чином, вважаємо, що індивідуальні підприємці повинні звернутися із заявою lt; 2gt; в орган ПФР. Крім іншого, доцільно направити туди лист, що містить посилання на Постанову КС РФ N 27-П, а також відповідний розрахунок (хоча відомості про суми отриманих підприємцем доходів і понесених витрат орган ПФР може запросити і у податкового органу).
-----------
lt; 2gt; Форми документів, що застосовуються при здійсненні ПФР заліку або повернення сум надміру сплачених страхових внесків, затверджені Постановою Правління ПФ РФ від 22.12.2015 N 511п.

Якщо підприємцю в повернення надміру сплачених сум страхових внесків буде відмовлено, він може звернутися до суду.

* * *

Замість висновку хочемо сказати, що починаючи з 2017 року невизначеність в порядку обчислення доходів для цілей сплати страхових внесків підприємцями, які застосовують Осно, усунена. Відповідно до нової ст. 430 НК РФ (п. 9) для ВП, які сплачують ПДФО, дохід буде визначатися по ст. 210 НК РФ в частині доходу від підприємницької і (або) іншої професійної діяльності. А як пам`ятає читач, цією статтею встановлено порядок обчислення бази з ПДФО, отже, підприємці для цілей обчислення страхових внесків на повній підставі зможуть зменшити отримані доходи на суму зроблених ними витрат.

С.В. Манохова
експерт журналу
"Підприємства громадського харчування:
бухгалтерський облік та оподаткування "


Увага, тільки СЬОГОДНІ!
Cхоже