Хто такий податковий резидент?

Що означає фраза: податковий резидент?

Платників податків поділяють на осіб, які мають постійне місцеперебування в певній державі (резиденти), та осіб, які не мають у ньому постійного перебування (нерезиденти) Віднесення платника податків до тієї чи іншої категорії встановлює його податковий статус визначає податкову обов`язок (повну чи неповну відповідно), а також інші відмінності в оподаткуванні (порядок декларування і сплати податку та ін.).

Як відомо, з 1 січня 2007 року фізичні особи визнаються податковими резидентами по-новому.
Для цього їм потрібно перебувати на території Росії не менше 183 днів протягом 12 наступних поспіль місяців.
Період перебування фізичної особи в Російській Федерації не переривається на періоди його виїзду за межі Російської Федерації для короткострокового (менше шести місяців) лікування або навчання.
До 1 січня 2007 року податковими резидентами РФ визнавалися фізичні особи, які фактично знаходяться на території РФ не менше 183 днів у календарному році.

Навіщо внесли такі зміни?

Новий порядок визначення резидентства був прийнятий, щоб закрити «діру» в законодавстві. Як було сказано вище, згідно зі старим правилом податковим резидентом РФ можна було стати тільки після 183 днів в календарному році. Тобто щорічно, першого січня, всі фізичні особи, навіть російські громадяни, прокидалися податковими нерезидентами. Статус податкового резидента міг виникнути ніяк не раніше 2 липня.

Так як відповідно до статті 224 НК РФ податок на доходи обчислюється за ставкою 13%  у фізичних осіб, які є податковими резидентами РФ, і за ставкою 30% у фізичних осіб, які не є податковими резидентами РФ, то це означало, що до доходів всіх фізичних осіб повинна була застосовуватися ставка 30% без надання податкових вирахувань. А вже з моменту настання резидентства потрібно було проводити перерахунок.
Однак, на практиці так майже ніхто не надходив. В значній мірі це було пов`язано з численними роз`ясненнями Мінфіну Росії і податкових органів. Вони вказували, що доходи працюючих в Росії російських громадян з першого дня календарного року обкладаються ПДФО за ставкою 13%.
Відносно іноземних громадян і осіб без громадянства ставка 13%, на думку вищеназваних органів, могла застосовуватися на початок календарного року тільки в разі перебування цих громадян на території РФ у зв`язку з укладенням довгострокового трудового договору на термін не менше 183 днів.
Але, якщо працівник звільнявся і їхав, наприклад, в травні за кордон на постійне місце проживання, так і не ставши резидентом, то виходило, що ставка 13% застосовувалася неправомірно. Потрібно було застосовувати 30% -у ставку. Оскільки утримання із зарплати не можуть перевищувати половини її суми, повністю утримати податок часто було неможливо. В результаті роботодавець міг бути оштрафований за невиконання обов`язки податкового агента.

Відмінність нового і старого визначення поняття «податковий резидент» полягає в тому, що умова про перебування фізичної особи в РФ не менше 183 календарних днів протягом 12 наступних поспіль місяців стало ставитися не тільки до 12-місячного періоду поточного календарного року, але і до будь-якого безперервному 12-місячного періоду, в тому числі, яке розпочалося в одному податковому періоді (календарний рік) і триваючому в іншому податковому періоді (календарний рік).

Існує кілька важливих нюансів в російському податковому кодексі з якими можуть зіткнутися іноземні переселенці в Росію. Ось один з них:

Податок на доходи нерезидента.

Згідно з тією ж статті 207, розділу 23 Податкового кодексу РФ будь-який переселенець з-за кордону, переїхавши в Росію виявиться податковим нерезидентом протягом приблизно 6-ти місяців з моменту перетину кордону. Під цей статус також потрапляють і громадяни РФ, які постійно проживають за кордоном. Іноземні громадяни, отримавши громадянство РФ за спрощеною схемою за 3 місяці, також залишаються податковими нерезидентами поки загальний термін їх безперервного перебування в РФ не складе 183 дня.

Video: ПОДАТКИ, РЕЗИДЕНТИ І НЕРЕЗИДЕНТИ | SvetlanaShin

Що з цього випливає?

Пункт 3, статті 224, глави 23 Податкового Кодексу РФ говорить: «Податкова ставка встановлюється в розмірі 30 відсотків по відношенню до всіх доходів, одержуваних фізичними особами, які не є податковими резидентами Російської Федерації, за винятком доходів, одержуваних:
- у вигляді дивідендів від пайової участі в діяльності російських організацій, щодо яких податкова ставка встановлюється в розмірі 15 відсотків;
- від здійснення трудової діяльності, зазначеної в статті 227.1 Податкового Кодексу РФ, щодо яких податкова ставка встановлюється в розмірі 13 відсотків;
- від здійснення трудової діяльності в якості висококваліфікованого фахівця відповідно до Федерального закону від 25 липня 2002 року N 115-ФЗ «Про правове становище іноземних громадян у Російській Федерації», щодо яких податкова ставка встановлюється в розмірі 13 відсотків. »

Video: Податковий резидент РФ

Таким чином, якщо Ви приїхали в Росію з-за кордону і влаштувалися на роботу, то з вашого доходу (латки) будуть утримувати не стандартну ставку податку на дохід Фізичних осіб (ПДФО), що становить 13%, а цілих 30% поки ви не станете податковим резидентом РФ.

Правда, на 184-й день Вашого перебування в Росії Вам можуть (і повинні) зробити перерахунок податкової ставки, але тільки за поточний податковий період. Це означає, що якщо Ви приїхали в РФ в кінці серпня, то податковим резидентом Ви станете в кінці лютого наступного року.

З 1 січня 2011 року організація не повертає переплату з податку на фізичних осіб своїм співробітникам у зв`язку з придбанням ними статусу податкового резидента РФ. .Починаючи з 1 січня 2011 року повернення суми податку платнику податку у зв`язку зі зміною його податкового статусу проводиться податковим органом, в якому він був поставлений на облік за місцем проживання (місцем перебування), при подачі ним податковій декларації після закінчення податкового періоду і документів, що підтверджують статус податкового резидента в даному податковому періоді.

Працівник, який змінив статус податкового резидента, для повернення ПДФО повинен особисто звернутися в ИФНС, попередньо оформивши декларацію 3-ПДФО. Разом з нею також необхідно представити документи, які підтверджують зміну статусу.
Відзначимо, що дані дії потрібно проводити тільки після закінчення року після зміни статусу.

На практиці ж у роботодавців немає реальної можливості перевірити чи є Ви податковим резидентом РФ (проживали чи в Росії 183 дня протягом останніх 12 місяців). Єдине, що може зробити роботодавець це вимагати у Вас заяву з проханням вважати Вас податковим резидентом РФ у зв`язку з тим, що Ви клятвено присягати, що цілих шість місяців жили в РФ протягом останніх 12 місяців. У такому випадку вся відповідальність ляже на Вас. Але ж повідомлення недостовірних відомостей податковим органам це дуже серйозне порушення. Якщо розцінювати, що ви обманювали НЕ фіскальні органи, а роботодавця, то можна нарватися на звільнення «за статтею».


Увага, тільки СЬОГОДНІ!
Cхоже