Які договірні відносини між споживачем і виконавцем житлово-комунальних послуг?

В основі відносин між споживачем і виконавцем житлово-комунальних послуг повинен лежати договір (ст. 420 ЦК України, п. 4 Правил надання комунальних послуг громадянам, затв. Постановою Уряду РФ від 23 травня 2006 № 307).

З урахуванням відповідних положень п. 1 ст. 161, п. 2 ст. 420, ст. 674 ГК РФ договір найму (В державному і муніципальному житловому фонді - соціального найму), а для власників відповідного житлового приміщення в багатоквартирному будинку - договір обслуговування (Технічного обслуговування і надання комунальних послуг) повинен полягати в простій письмовій формі.

У відносинах споживача з ресурсопостачальними організацією договір вважається укладеним з моменту першого фактичного підключення споживача в установленому порядку до приєднаної мережі (п. 1 ст. 540 ЦК України).

Комунальні послуги надаються споживачу на підставі договору, що містить умови надання комунальних послуг та укладається виконавцем з власником житлового приміщення відповідно до законодавства РФ.

При відсутності у власників приміщень у багатоквартирному будинку (в разі безпосереднього управління таким будинком) або власників житлових будинків договору, укладеного з виконавцем, зазначені власники укладають договір про придбання холодної води, гарячої води, електричної енергії, газу і теплової енергії, а також про водовідведення безпосередньо з відповідної ресурсопостачальними організацією. В цьому випадку ресурсопостачальних організація несе відповідальність за режим і якість подачі холодної води, гарячої води, електричної енергії, газу і теплової енергії, а також водовідведення на кордоні мереж, що входять до складу спільного майна власників приміщень у багатоквартирному будинку або належать власникам житлових будинків, з системами комунальної інфраструктури. При цьому обслуговування внутрішньобудинкових інженерних систем здійснюється особами, що залучаються за договором власниками приміщень в багатоквартирному будинку або власниками житлових будинків, або зазначеними власниками самостійно, якщо договором з ресурсопостачальними організацією не передбачено інше.

Video: ФЗ №2300-1 Про захист прав споживачів, Федеральний Закон РФ

А чи можуть власники житлових приміщень у багатоквартирному будинку, які не є членами товариства власників житла або житлового кооперативу самостійно укладати договори, які містять умови надання комунальних послуг, з відповідними ресурсоснабжающими організаціями?

Частиною 6 ст. 155 Житлового кодексу Російської Федерації встановлено, що не є членами товариства власників житла або житлового кооперативу чи іншого спеціалізованого споживчого кооперативу власники приміщень в багатоквартирному будинку, в якому створені товариство власників житла або житловий кооператив або інший спеціалізований споживчий кооператив, вносять плату за житлове приміщення і комунальні послуги відповідно до договорів, укладених з товариством власників житла або житловим коопера тівом або іншим спеціалізованим споживчим кооперативом.

Video: Судова практика .Закон про захист прав споживачів.

Отже, ЖК РФ прямо регулює порядок внесення плати за житлове приміщення і комунальні послуги власниками житлових приміщень, які не є членами товариства власників житла.

Висновок власником житлового приміщення договору, що містить умови надання комунальних послуг, безпосередньо з ресурсоснабжающими організаціями допускається, як це було сказано вище, тільки в разі, якщо власники житлових приміщень у багатоквартирному будинку здійснюють безпосереднє управління таким будинком (п. 8 ст. 155 ЖК РФ) .

Video: Захист прав споживачів 2015. Закон про захист прав споживача, відповіді на питання

З викладених вище норм випливає, що власник житлового приміщення, який не є членом товариства власників житла або житлового кооперативу, створених в багатоквартирному будинку, не має права укладати договори, які містять умови надання комунальних послуг, безпосередньо з ресурсоснабжающими організаціями, а повинен вносити плату за комунальні послуги відповідно до договору, укладеного між ним і товариством власників житла або житловим кооперативом або іншим спеціалізованим споживчим коопера Івом, що встановлюють порядок внесення обов`язкових платежів та (або) внесків, пов`язаних з оплатою комунальних послуг.

Таким чином, виходить, що всі власники житлових приміщень, які не є членами товариства власників житла або житлового кооперативу, створених в багатоквартирному будинку, повинні укласти договір про надання житлово-комунальних послуг з ТСЖ і ЖК.

Video: ФЗ ТЗПС N 2300, стаття 1, Правове регулювання відносин у сфері захисту прав споживачів, Закон

При оцінці умов договору необхідно керуватися ст. 422 ГК РФ і ст. 16 Закону про захист прав споживачів, згідно з якою умови договору, що ущемляють права споживачів в порівнянні з правилами, встановленими законами або іншими правовими актами Російської Федерації у сфері захисту прав споживачів, визнаються недійсними.

У зв`язку з цим при виявленні подібних умов (які можуть визначати склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 14.8 КоАП РФ) слід виходити з того, що відповідно до ст. 309 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог закону та інших правових актів, а одностороння відмова від виконання зобов`язання і одностороння зміна його умов не допускаються, за винятком випадків, передбачених законом (ст. 310 ЦК України).

Крім того, виконавець не має права обумовлювати набуття одних робіт (послуг) обов`язковим придбанням інших і без згоди споживача виконувати додаткові роботи (послуги) за плату (п. 2, 3 ст. 16 Закону РФ «Про захист прав споживачів»).

Та обставина, що в більшості випадків відносини споживачів житлово-комунальних послуг з відповідними виконавцями не оформлені належним чином, не повинно служити підставою для визнання відсутності між ними договору як такого, оскільки між названими сторонами в будь-якому випадку існують договірні відносини, засновані серед іншого на фактичної постачання громадянам відповідних енергоресурсів, незалежно від наявності або відсутності укладеного в установленому порядку (з дотриманням простий письмен ної форми) договору найму (соціального найму) житлового приміщення або договору на його обслуговування.


Увага, тільки СЬОГОДНІ!
Cхоже